KYFÓZA HRUDNÍKA

23.01.2021

U lekára, počas  rehabilitácie alebo pri cvičení sa stretávame so slovom kyfóza, avšak málokto z nás rozumie tomuto odbornému výrazu. Niekto to berie ako diagnózu, zdravotný problém, iný vôbec netuší čo to znamená, preto vám to  v krátkosti ozrejmím. 

Kyfóza  z gréckeho slova "kyfos", označuje predný ohyb čiže  ohnutie  alebo zaokrúhlenie chrbtice. Hrudná chrbtica  je zložená   z 12 stavcov (Th 1 - Th 12), tieto stavce sú pripevnené na rebrá. Chrbtica má celý rad  kriviek, ktoré sú nášmu telu úplne prirodzené.  Ide o tzv. neutrálnu polohu, kde sú stavce, kĺby a svaly ideálne komprimované čiže stláčané. Tieto krivky  nám pomáhajú tým, že lepšie absorbujú záťaž pôsobiacu na našu chrbticu. 

Krčná chrbtica (šija) a bedrovú chrbticu (spodná časť chrbta) majú svoju prirodzenú lordotickú polohu, teda zakrivenie dovnútra. Hrudná chrbtica (horná časť chrbta) má svoju prirodzenú polohu kyfotickú.

Hrudná kyfóza je prirodzenou krivkou, ktorá sa rozvíja už od narodenia. Z počiatku je málo výrazná, v neskorších rokoch sa už fixuje. Teda problém nie je kyfóza ako taká, problém nastáva, keď sa táto časť chrbtice začne zväčšovať a prehlbovať, čím ovplyvňuje  celé telo. Tu hovoríme o zväčšenej kyfóze či hyperkyfóze. Zväčšená hrudná kyfóza je zakrivenie hrudnej chrbtice v rovine sagitálnej s konvexitou dozadu. Vrchol zakrivenia je medzi  Th6-Th8. 



© 2020 Mária Sakáčová, Jána Hollého 698/1, Hotel Družba, 1. poschodie, kancelária č.101 Michalovce 07101
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky